Zanieczyszczenie plastikiem – jak z nim walczyć?

Zanieczyszczenie plastikiem – jak z nim walczyć?

Nie trudno zauważyć, że z roku na rok wzrasta zanieczyszczenie środowiska i jeżeli nie zmienimy swoich nawyków, to skutki mogą być nieodwracalne. Najgorszym wrogiem, z którym przyszło nam się zmierzyć jest plastik, który jest produkowany w ogromnych ilościach. Każdy z nas ma na pewno w swoim domu opakowania, pojemniki czy inne rzeczy zrobione właśnie z tego tworzywa. Co trzeba o nim wiedzieć i jak długo się rozkłada?

Jak plastik szkodzi Ziemi?

Produkcja i zużycie plastiku stale wzrasta, ale tylko jego niewielki procent poddawany jest recyklingowi. Zdecydowana większość odpadów trafia na wysypiska i co gorsze ogromne ilości przedostają się do mórz i oceanów. Pozostają tam na długi czas, niszcząc środowisko naturalne i uśmiercając wiele niewinnych stworzeń. Jeżeli nie zaczniemy realnie dbać o nasze otoczenie, to w niedługim czasie więcej będzie pływało plastikowych odpadów niż ryb i innych morskich stworzeń.

Jednak zanieczyszczenie środowiska to nie tylko morza i oceany. Plastik w postaci pyłu znajduje się także w powietrzu, które wdychamy każdego dnia. Większość opakowań produktów czy kosmetyków zawiera plastikowe mikrokulki, które trafiają za każdym razem do kanalizacji i przedostają się na zewnątrz.
Plastik – ile trwa jego rozkład?

Wiele osób zastanawia się – jak długo rozkłada się plastik? W zależności od produktu, czas rozkładu jest zupełnie inny, ale mimo to jest bardzo długi. Najczęściej przedział zaczyna się od kilkudziesięciu lat a kończy nawet na tysiącach. Przykładowo torba czy reklamówka z tworzywa sztucznego potrzebuje średnio 400 lat na całkowitą biodegradację.

Nie są to optymistyczne prognozy, dlatego powinniśmy jak najszybciej zmienić swoje nawyki. Warto zrezygnować z zakupu plastikowych produktów, a jeśli to niemożliwe to przynajmniej starać się maksymalnie je ograniczyć. W ten sposób przyczynimy się do poprawy i tak już w dużym stopniu zanieczyszczonego środowiska. Świadomość ludzi jest coraz większa i jeśli nie zaczniemy czegoś poprawiać skutki mogą być naprawdę tragiczne.

BIOworki na odchody – ekologiczne rozwiązanie

Jest wiele ciekawych rozwiązań, które powstały z myślą o zahamowaniu ciągle rosnącego zanieczyszczenia środowiska. Jednym z nich są biodegradowalne i kompostowalne worki na psie odchody, które pomagają w dbaniu o otoczenie.
Wychodząc na spacer z naszym czworonogiem powinniśmy zaopatrzyć się w specjalne woreczki, ponieważ sprzątając po swoim psie wykażemy się dużą świadomością społeczną i tym, że realnie dbamy o naturę. Co by było, gdyby nikt tego nie sprzątał? Z pewnością wielu ludzi nie byłoby zadowolonych z faktu, w jakiej okolicy mieszkają. Sam wygląd to jednak nie wszystko, ponieważ jest to po prostu zaśmiecanie. Warto dbać o środowisko, bo tylko w ten sposób zapewnimy lepsze życie sobie samym i przyszłym pokoleniom.

Worki są łatwe w użyciu i nie przepuszczają nieprzyjemnych zapachów. Są wyjątkowo odporne i wytrzymałe, więc mamy pewność, że produkt nie pęknie podczas użytkowania. Dodatkowo są wykonane z naturalnych roślinnych surowców, co jest ogromną zaletą. Do ich produkcji nie wykorzystuje się żadnych produktów przemysłu naftowego i są całkowicie wolne od plastiku.

Dzięki specjalnym workom spacer z naszym pupilem będzie dużo łatwiejszy i bardziej komfortowy. Wiele osób wstydzi się sprzątać, a to błąd, bo to właśnie przez takie działania wzrasta obojętność i ciągłe zanieczyszczenie.

Dbanie o środowisko – jak to robić?

Nie trudno zauważyć, że po każdych zakupach przynosimy do domu reklamówkę, albo nawet i kilka. Są ogólnodostępne i spotykamy je dosłownie wszędzie. Większe na zakupy, ale i te małe na owoce czy warzywa. Przeważnie taka reklamówka jest jednorazowa i tuż po powrocie do domu zostaje po prostu wyrzucona. Chcąc w jakikolwiek sposób pozytywnie wpłynąć na poprawę i tak już dużego zanieczyszczenia środowiska, warto przerzucić się na bardziej ekologiczne produkty.

Zwykła reklamówka powinna być zastąpiona wersją biodegradowalną, a jeszcze lepiej na materiałową. Zmiany należy zacząć od siebie samych, bo jeśli każdy z nas będzie działał w zgodzie z naturą możemy realnie pomóc zahamować zagrożenie środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *